Aslen Tuncelili Olan Dilan Yeşilgöz Hollanda’nın İlk Kadın Başbakanı Olabilecek mi?

Hollanda’da sığınma ve göç planı konusunda yaşanan anlaşmazlıklar sebebiyle hükümetin düşmesinin ardından erken seçim kararı alındı. Yaklaşık 13,6 milyon seçmenin bugün sandığa gideceği Hollanda erken seçimleri, son yılların en kritik seçimi olacak. Hollandalı seçmenlerin yüzde 40’ına yakını kararsız olduğunu bildirdi. Kamuoyu yoklamaları ise birincilik yarışındaki 4 partiden Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) az farkla önde olduğunu gösteriyor. Bu durumda Ankara doğumlu, aslen Tuncelili Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz, Hollanda’nın ilk kadın Başbakanı olabilir mi sorusunu akla getiriyor… 

İşte, detaylar…

Peki Dilan Yeşilgöz Hollanda’nın İlk Kadın Başkanı Olabilecek mi?

Adayların son seçim tartışmasını oylamadan önceki gece televizyon ekranlarında yaptığı seçimin en dikkat çeken ismi İsrail yanlısı, mülteci karşıtı ve aslen Tuncelili olan Başbakan adayı Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz oldu. Göçtüğü ülkede göçmen karşıtı politika yürüten Dilan Yeşilgöz, Hollanda’nın ilk kadın Başbakanı olmak istiyor ve başa gelirse ilk vaadinin göçü engellemek olduğunu belirtiyor.

Yeşilgöz’ün Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi’ne (VVD) sunduğu “Yer Açın, Sınırları Belirleyin” başlıklı programa göre, mültecilerin aile birleşiminin de zorlaştırılmasını istiyor.

Yeşilgöz, ayrıca ‘İsveç modeli’ askerlik, suçla mücadele ve güvenlik konularını da öncelikli olarak hedef alıyor.

Sandıktan en büyük ihtimalle 4 partili bir koalisyon çıkması beklenen seçimde Hollandalı seçmenlerin yüzde 40’ına yakını kararsız olduğunu bildirdi.

Hollanda seçimleri, 07.30 ila 21.00 saatleri arasında yaklaşık 13,6 milyon seçmenin 250 yerleşimde gerçekleşecek seçimde oy kullanmasıyla tamamlanacak. Hollandalı seçmenin yaklaşık yüzde 40’ının kararsız seçmenlerden oluşması tercihin büyük ölçüde ‘kararsız seçmen’ tarafından belirleneceğine işaret ediyor.

Kamuoyu yoklamaları ise birincilik yarışındaki 4 partiden Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) az farkla önde görünüyor.

Kamuoyu yoklamaları ise birincilik yarışındaki 4 partiden liberal sağ Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) az farkla önde görünüyor. Bu durumda Ankara doğumlu, aslen Tuncelili Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz, Hollanda’nın ilk kadın Başbakanı olabilir.

İşte, Hollanda seçimlerinde birincilik için yarışan partiler ve liderleri

  • Dilan Yeşilgöz, liberal sağ Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD)

  • Geert Wilders, aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV)

  • Frans Timmermans, İşçi Partisi (PvdA) – Yeşil Sol Parti (GL) ittifakı

  • Pieter Omtzigt, Yeni Sosyal Sözleşme Partisi (NSC)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x