CHP Genel Başkan Yardımcısı Uzgel’den “Teksas” benzetmesi: Hakem döven Ankaragücü Başkanı’nı tutukladılar ama Türkiye’de üç günde gündem sessizce değişir

Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlunun, motokurye Yunus Emre Göçer‘e çarptığı kazanın ardından, Göçer’in hayati riskine rağmen savcılık talimatıyla serbest bırakılması ve ardından yurtdışına kaçmasına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı İlhan Uzgel, “Bu iktidar bize, hukuk yok biz varız, isteğimiz içerde, istediğimiz dışarda diyor. Ama ölçü kaçtı” dedi. Uzgel, hakem Halil Umut Meler‘e saldıran Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’nın tutuklanmasıyla da ilgili, “Burada sınır kaçtı. Toplum da ‘Ne oluyor?’ dedi, Teksas’a döndü denir ya… Bu kadar üst üste gelmeseydi belki olmazdı. Ama Türkiye’de üç günde gündem değişir, unutulur sessizce değişir” diye konuştu.

İstanbul’da 30 Kasım’da Avrasya Tüneli Aksaray çıkışında Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmut’un oğlu Hassan Şeyh Mahmut’un kullandığı otomobil, motokurye Yunus Emre Göçer’e arkadan çarptı. Kazada ağır yaralanan Göçer kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Göçer’e çarpan ve kazadan sonra olay yerinden kaçan Mahmut ise iddiaya göre polis tutanağında “Motokurye hatalı gösterildi” ve karakoldaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Konuya ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda Somali cumhurbaşkanının oğlu Mahmut “asli kusurlu” bulundu. Ancak polislerin tuttuğu ilk tutanakta Göçer’in kusurlu olduğu yazıldığı öğrenildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Mahmut hakkında yakalama kararının Göçer’in 6 Aralık’taki ölümünden iki gün sonra verdi, ancak Mahmut’un 2 Aralık’ta yurt dışına kaçtığı ortaya çıktı.

Gazeteci Semra Topçu’nun Youtube kanalına konuk olan CHP Genel Başkan Yardımcısı İlhan Uzgel de duruma dikkat çekti. Yaşananların iktidarın sebep olduğu “çürüme” olarak nitelendiren Uzgel, şunları söyledi:

“Sistematik bir çürüme bu sorun. Çürüme yukardan başladığı için her yeri kapsadı. Somali Cumhurbaşkanının oğlu kaza yapıyor, kurye aleyhine rapor tutup, sosyal medya olmasa konuyu kapatacaklar. Diyorlar ki, bunların hiçbirinin önemi yoktur, sizin bir değeriniz yoktur, biz yukarda bir iktidarız, biz çok güçlüyüz, istediğimizi içeri atarız, yani bir gazeteciği, sosyal medyadan bir şey yazanı Erdoğan’a bıyık yapanı hapse atarız, gözaltına aldırırız, istediğimizi de bırakırız. Hukuk düzeni yok. Sorun sistemik. Otoriter rejimlerin aslında doğasından kaynaklanıyor, biz her gün Türkiye’deki otoriterliğin farklı biçimlerini, farklı dışa vurumlarını deneyimliyoruz.”

Uzgel, son olarak hakem Halil Umut Meler‘e saldıran Ankaragücü Başkanı Faruk Koca‘nın tutuklanmasını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Bu iktidar bize bu ülkede hukuk yok biz varız diyor, ona göre davranın diyor. Seçilmiş milletvekilini hapiste tutarız, insan öldüreni serbest bırakırız, hapse almayız. İktidar bunu bile-isteğe söylüyor, planlı bir şekilde mesaj veriyor. Ama ölçüyü kaçırdılar. Futbolla da birleşti. Burada sınır kaçtı. Toplum da ne oluyor dedi, Teksas’a döndü denir ya… zaten onun için adamı tutukladılar. Bu kadar üst üste gelmeseydi belki olmazdı. Hakem döven Ankaragücü Başkanını tutukladılar. Ama Türkiye’de üç günde gündem değişir, unutulur sessizce değişir.”

 

Ne olmuştu? 

Trendyol Süper Lig’in 15. haftasında MKE Ankaragücü ile Çaykur Rizespor arasında oynanan karşılaşma 1-1 berabere sona erdi. Karşılaşmanın ardından Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, saha ortasına kadar gelerek hakem Halil Umut Meler’e saldırdı. Başkan Koca, Rizespor maçının ardından sahaya girerek karşılaşmanın hakemi Halil Umut Meler’e yumruk attı. Darbeyle yere düşen Meler’in etrafını güvenlik güçleri sardı. Bu hareketten sonra bir süre yere çökerek fenalık geçiren Faruk Koca’yı yöneticiler sakinleştirmeye çalıştı. Saldırının ardından Halil Umut Meler’in sol gözü morardı. Halil Umut Meler, tedavisi yapıldıktan 10 dakika sonra yoğun güvenlik önlemleri altında soyunma odasına götürüldü.

MKE Ankaragücü Kulübü, Çaykur Rizespor ile oynadıkları maçın ardından yaşanan olaylar nedeniyle spor camiasından özür diledi. Kulüpten yapılan açıklamada, “MKE Ankaragücü Kulübü olarak bu akşam yaşanan hadisenin üzüntüsü içerisindeyiz. Eryaman Stadı’nda karşılaştığımız Çaykur Rizespor karşılaşması sonrası yaşanan üzücü olaydan dolayı Türk futbol kamuoyundan ve tüm spor camiasından özür dileriz” denildi.

Olayın ardından; Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’nın da aralarında bulunduğu toplam 6 kişi adliyeye sevk edildi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Faruk Koca ile birlikte 2 kişinin daha tutuklandığını duyurdu.

Tunç’un açıklaması şu şekilde:

11/12/2023 tarihinde Ankaragücü-Çaykur Rizespor Trendyol Süper Lig müsabakası sonrası sahaya inerek maçın hakemine yönelik şiddet eylemine karışan tüm şüpheliler ile maç sonrası sahaya inen taraftarlar hakkında 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık ve Türk Ceza Kanunu’nca “kamu görevlisini yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle yaralama ve tehdit suçlarından” Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan soruşturma kapsamında, Şüpheliler F. K., Ş. Y. Ş. ve K. Ç. Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığımızca alınan ifadelerini müteakip sevkedildiği Ankara Batı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince “kamu görevlisini yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kırık oluşacak şekilde yaralamak” suçundan tutuklanmıştır.
Görüntü analizlerinden maç bitiminde sahaya indikleri tespit edilen şüpheliler R. K., Ö.O.Ü, V.D. hakkında da 6222 S.Y. uyarınca adli kontrol kararı talep edilmiştir.
Soruşturmaya titizlikle devam edilmektedir.

Türkiye Futbol Federasyonu, olayın ardından ligleri süresiz tatil ilan ettiğini açıkladı. 

TIKLAYIN- Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’dan hakem Halil Umut Meler’e sahada yumruk ve tekmeli saldırı!

TIKLAYIN – Halil Umut Meler’i tekmeleyenler stada VIP taraftar olarak girmiş!

TIKLAYIN – Halil Umut Meler’i yumruklayan eski AKP’li vekil Faruk Koca, inşaatında ölen küçük çocuk için ceza olarak 12 bin 100 TL ödemiş!

TIKLAYIN – Halil Umut Meler’e saldıran Ankaragücü Başkanı Faruk Koca tutuklandı

TIKLAYIN – Hakem Halil Umut Meler’e sahada yumruk atan Ankragücü Başkanı Faruk Koca “Beynim attı, gözüm karardı” demiş

TIKLAYIN – Faruk Koca AKP’den ihraç edildi!

TIKLAYIN – Murat Yetkin’den Faruk Koca portresi: Erdoğan’ın ev sahipliğinden hakem dövmekten tutuklanmaya

TIKLAYIN – Faruk Koca savcılıkta “yumruk” dedi, hâkimlikte “tokat”a çevirdi: Ben tokat attım, hakem 5-10 saniye sonra kendisini yere attı!

TIKLAYIN – AKP’den “Faruk Koca” açıklaması: Disiplin suçu oluşmuştur

TIKLAYIN – Faruk Koca, Ankaragücü Başkanlığından istifa etti

TIKLAYIN – AKP’den “Faruk Koca” açıklaması: Disiplin suçu oluşmuştur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x