Fas’ta ölü sayısı 2 bin 497’ye yükseldi

Kuzey Afrika ülkesi Fas’ın İçişleri Bakanlığı, 8 Eylül akşamı meydana gelen depremle ilgili güncel bilgileri paylaştı. Bakanlığın açıklamasında, merkez üssü Marakeş’in El Huz bölgesi olan 7 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 2 bin 497’ye, yaralananların sayısının ise 2 bin 476’ya yükseldiği ifade edildi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Fas Sağlık Bakanlığı tarafından ülke genelinde başlatılan kan bağışı kampanyası kapsamında Marakeş’te yüzlerce turist, güvenlik görevlisi, öğrenci ve esnaf kan bağışında bulundu. Kan vermek için Marakeş Kan Merkezi’ne gelen kişilere, gönüllü sağlık memurları yardımcı oldu. Fas hükümeti de depremzedelere nakdi yardım yapılabilmesi için özel bir hesap numarası açıldığını duyurdu.

ÜÇ KENTTE EĞİTİME ARA VERİLDİ

Fas Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan yazlı açıklamada, 7 büyüklüğündeki depremin vurduğu El Huz, Şişava, Tarudant kentlerinde 11 Eylül Pazartesi gününden itibaren eğitime ara verildiği ifade edildi. Açıklamada, öğrencilerin eğitimlerinin sürekliliğini sağlamak için uygun formülleri bulmak adına çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

AB’DEN 1 MİLYAR EURO’LUK YARDIM

Avrupa Birliği (AB), Fas’a deprem nedeniyle 1 milyon euroluk yardım göndereceğini, bunun, planlanan toplam miktarın ilk kısmı olduğunu duyurdu. AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, deprem nedeniyle Fas’a yapılması planlanan yardımın ilk kısmı 1 milyon euro olarak kararlaştırıldı. Fon, depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra ülkedeki insani yardım kuruluşları tarafından yürütülen çalışmaları desteklemeyi amaçlıyor.

AB’nin uydu izleme sistemi Copernicus da acil durum haritalama hizmetleri sağlamak üzere etkinleştirildi. AB Komisyonu’nun kriz yönetiminden sorumlu üyesi Janez Lenarcic, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, AB’nin Fas halkının yanında olduğunu ve her türlü gereksinimle ilgili yardımda bulunmaya hazır olduğunu bildirdi. Lenarcic, AB Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi’nin, deprem olduğundan bu yana durumu yakından izlediğini ve Faslı yetkililerle AB koruma yardımı sunmak üzere temasta olduğunu ifade etti.

Ne olmuştu?

Fas’ta 8 Eylül akşamı merkez üssü Marakeş kentine bağlı El Huz bölgesi olan 7 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Depremin başkent Rabat başta olmak üzere Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fes kentlerini de etkilediği belirtilmişti. İçişleri Bakanlığı, dünkü açıklamasında, depremde 2 bin 122 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 421 kişinin yaralandığını bildirmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x