Spotify sesli kitap hizmeti başlatıyor

220 milyon abonesiyle dünyanın en büyük dijital müzik platformu olan Spotify, uzun süredir üzerinde çalıştığı sesli kitap (audiobook) uygulamasını başlatıyor. Şirket, pilot uygulamayı İngiltere ve Avustralya’da başlatmayı, kış ortalarında ise ABD’deki abonelerini yeni servise eklemeyi planlıyor. Yeni sistemde, Spotify’ın müzik servisi abonelerine ayda 15 saate kadar ücretsiz sesli kitap dinleme hakkı verecek.

Oksijen’in The New York Times’tan aktardığına göre, ortalama kalınlıkta bir kitabın sesli hali yaklaşık 10 saatlik bir süreyi kapsıyor. Bu durumda Spotify’ın sağladığı ücretsiz servis ayda 1.5 kitaba denk geliyor. Servisi daha fazla kullanmak isteyenler, ek 10 saatlik dinleme için ayda 10.99 dolar ödeyecek.

HarperCollins, Hachette, Penguin Random House gibi büyükler dahil olmak üzere pek çok yayıneviyle anlaşma yapan Spotify’ın pilot uygulamaya 150 binden fazla kitapla başlaması bekleniyor. 7 binden fazla kitabını Spotify kullanımına açan Hachette’in başkan yardımcısı Ana Maria Alessi “Taylor Swift, Beyonce gibi starlarla aynı platformda bulunmak çok heyecan verici” diyor.

2021 yılında 4.8 milyar dolarlık ciroya ulaşan küresel audiobook piyasasının 2026’da 9 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Şu anda piyasanın en büyüğü Amazon’a ait Audible. Audible ABD’de kitap başına 15 dolar ücret alıyor.

Spotify’ın kurucu CEO’su Daniel Ek, şirketin halen faaliyet kar marjının yüzde 25 dolaylarında olduğunu, audiobook işinde ise marjın yüzde 40’ların üzerinde oluşacağını tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x